ANİMAFİLM festivalı 2022-ci ildə Sizə ən işıqlı və sevincli günlər, sağlam və uğurlu həyat arzulayır!
Bütün ötən günlər ərzində bizimlə olduğunuz üçün və bizim tədbirləri dəstəklədiyiniz üçün Sizə təşəkkür edirik.
Sizinlə festivalımız və bütövlükdə Azərbaycan animasiyası üçün əlamətdar olan 2021-ci ilin nəticələrini bölüşmək istərdik.
IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının Şəkidə əks-sədası tədbiri 23-25 noyabr 2021-ci il tarixləri arasında
Şəki "ASAN xidmət" mərkəzində keçirildi. Festivalda üç gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş ən maraqlı yerli
və xarici animasiya filmləri təqdim edilib.
13 noyabr 2021-ci il tarixində Gürcüstanda keçirilən Birinci Beynəlxalq Animasiya Konfransında “Animated Film Project Pitching” vörkşopunun qalibləri elan olunub.
Azərbaycanlı iştirakçılar Firəngiz Bağırova və Leyli Salayevanın “Sonuncu lələk” layihəsi vorkşopun qalibi olmuşdur və onlara 2022-ci ildə Fontevroda (Fransa) bir aylıq rezidensiya proqramında iştirak etmək hüququ qazandırıb.
8-12 noyabr 2021-ci il tarixlərində Tbilisidə keçirilən 5 günlük vörkşopda 9 gürcü və 1 azərbaycanlı animasiya layihəsi iştirak edib.
ANIMAFILM Beynəlxalq Animasiya Festivalı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Gürcüstan Milli Kino Mərkəzi
və Tbilisi Bələdiyyəsinin dəstəyi ilə Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı, Gürcüstan Film-Abxazeti Kino Mərkəzi,
Kvali XXI Film Studiyası və Saqanima Gürcüstan Animasiya Assosiasiyası tərəfindən təşkil edilən 7-ci “Animated Film
Project Development/Pitching” vörkşopuna qoşulur.
Bakıda 3-7 sentyabr 2021-ci il tarixində canlı formatda IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib. Festivalda beş gün ərzində 40 ölkədən 200-ə yaxın uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş müxtəlif animasiya filmləri nümayiş etdirildi. Festivalın builki mövzusu “Əlillik” idi.
Pandemiyadan öncə getdiyiniz festivallar, kinoteatrda baxdığınız filmlər üçün darıxmısınız? Elə isə sizə şad xəbərimiz var!
IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 3-7 sentyabr 2021-ci il tarixində canlı (offline) formada Bakıda keçiriləcək. Festival beş gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmlərini təqdim edəcək! Builki festivalın mövzusu “ƏLİLLİK” olacaq.
Festivalımız sentyabrın 3-dən 7-dək CANLI keçiriləcək! Tarixləri qeyd etməyi unutmayın, çünki sizin üçün super festival hazırlayırıq! Proqramı tezliklə paylasacağıq.
IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 03-07 sentyabr 2021-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək. Festival beş gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmlərini təqdim edəcək. Builki festivalın mövzusu“ƏLİLLİK”olacaq.
IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının seçim komissiyası müsabiqə proqramına daxil edilmiş işlərin siyahısını elan edib.
Bütün seçilmiş film və ssenarilər beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən baxılacaq və qaliblər ANİMAFİLM festivalının açılış və bağlanış mərasimlərində elan olunacaq.
2021-ci ildə ANİMAFİLM Festivalı Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Fransız İnstitutunun (IFA) tərəfdaşlığı və Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalının dəstəyi ilə "Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi" kateqoriyası üzrə mükafat təqdim edir.
Bu kateqoriyada ANİMAFİLM festivalının qalibi 2022-ci ildə Fransada keçiriləcək Annecy Festivalına səyahət edəcək və MIFA adlı peşəkar akkreditasiya əldə edəcək. Qalibin bütün səyahət və yaşayış xərcləri IFA tərəfindən ödəniləcək.
Azərbaycan dünyanın ən böyük və ən qədim animasiya festivalı olan Fransanın Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalında təmsil olundu. Məşhur festivalın 45-ci buraxılışı 14-19 iyun, 2021-ci il tarixlərində keçirilib.
Animasiya kinosunun “Oskar”ı sayılan Annecy festivalında Azərbaycanı ANİMAFİLM-in direktoru Rəşid Ağamalıyev, 3-cü ANİMAFİLM festivalının qalibi Fidan Axundova və rejissor Durna Səfərova təmsil etdi.

Facebook Instagram YouTube
ANIMAFILM Festival wishes you the brightest and most joyful impressions, inspiration, health and good luck in the new year! Thank you for being with us all this time and supporting our events! We would like to share with you the results of 2021, which has become a landmark for our festival and for Azerbaijani animation in general.
28.11.2021
The echo of the IV ANIMAFILM International Animation Festival in Sheki was held on November 23-25, 2021. The event took place at the ASAN Service Center of Sheki. During three days, the festival showed the best local and foreign animated films for children and adults.
17.11.2021
Winners of Animated Film Project Pitching Workshop were announced on November 13, 2021 at the First International Animation Conference in Georgia. Project “The Last Feather” of Azerbaijani participants Firangiz Baghirova and Leyli Salayeva won the competition, which grants them with one-month Residency Program in Fontevraud (France) in 2022. 9 Georgian and 1 Azerbaijani animated film projects wire participating in 5-day workshop, which took place in Tbilisi from November 8th to 12th, 2021.
10.10.2021
ANIMAFILM International Animation Festival is joining the 7th Animated Film Project Development/Pitching workshop organised by Annecy International Animated Film Festival, Film Center Georgian Film-Abkhazeti, Film Studio Kvali XXI and Saqanima Georgian Animation Association, with the support of Ministry of Culture of Azerbaijan, Georgian National Film Center and Tbilisi City Hall.
14.09.2021
IV ANIMAFILM International Animation Festival was held in Baku on September 3-7, 2021. Over 200 animated films from 40 countries were screened for children and adults during 5 days. This year the festival's theme was dedicated to people with disabilities.
15.08.2021
Do you miss the festivals and movies you were watching before the pandemic? Then we have good news for you! IV International Animation Festival will be organized OFFLINE in Baku from 3rd to 7th September 2021. The festival will present dozens of foreign and local animated films for children and adults during five days. The theme of this year’s festival is “DISABILITY”.
14.08.2021
Our festival will happen OFFLINE from 3rd to 7th of September 2021! Don't forget to make a note in your calendar, because it will be magical! The program will be published very soon. IV ANIMAFILM International Animation Festival will be held in Baku from 3 to 7 September 2021. The festival will show dozens of foreign and local animated films for children and adults for five days. The theme of this year's festival is "DISABILITY".
08.08.2021
The selection committee of the IV ANIMAFILM International Animation Festival announces the list works that are included in the competition program. All films and screenplays will be evaluated by an International Jury and winners will be announced at opening and closing ceremonies of the 4th ANIMAFILM Festival.
05.07.2021
An award for category "Best Azerbaijani Short Animated Film" is offered by ANIMAFILM Festival in cooperation with the French Embassy in Azerbaijan, the French Institute in Azerbaijan (IFA) and with the support of the Annecy International Animation Film Festival. This year's winner of this category will have a chance to attend in 2022 Annecy Festival in France and receive professional MIFA accreditation. Trip to Annecy, France (flights and accommodation) for the winner will be offered by IFA.
26.06.2021
Azerbaijan was represented at the biggest and oldest animation festival in the world - Annecy International Animation Film Festival. The 45th edition of famous festival took place from 14th to 19th of June, 2021. Azerbaijan was represented by the director of ANIMAFILM Festival Rashid Aghamaliyev, the winner of 3rd ANIMAFILM Festival Fidan Akhundova and director Durna Safarova.