ANİMAFİLM festivalı 2021-ci ildə sizlərə ən işıqlı və sevincli günlər, sağlam və uğurlu həyat arzulayır!
Bütün ötən günlər ərzində bizimlə olduğunuz üçün və bizim tədbirləri dəstəklədiyiniz üçün sizə təşəkkür edirik.
Sizinlə festivalımız və bütövlükdə Azərbaycan animasiyası üçün əlamətdar olan 2020-ci ilin nəticələrini bölüşmək istərdik.
1) Yanvarın 20-si Sheki Art Club unun dəstəyi
ilə biz “Animafilm Şəkidə” tədbiri təşkil etdik,
həmçinin, Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı ilə görüşüb, gələcək əməkdaşlığımızı müzakirə etdik.
2) Yanvarın 21-də Nizami Kino Mərkəzinin dəstəyilə "Azərbaycan animasiyasinin gələcəyi" mövzusunda ikinci dəyirmi masanı
təşkil etdik. Dəyirmi masa iştirakçıları, dövlət və özəl animasiya studiyalarının əməkdaşları razılığa gəldilər ki,
animasiya sahəsində ictimayi birliyin yarıdılmasına böyük ehtiyac var. Əfsuslar olsun ki, bu ideya 2020-ci ildə reallaşdırılmadı.
3) Mart ayında biz ANIMAFILM School adlı
animasiya məktəbi yaratdıq. İlk dərslər oflayn keçirildi, karantin başlayandan sonra isə ZOOM proqramı vasitəsilə
davam etdirildi. Məktəbdə il ərzində stop motion animasiyası üzrə üç kurs təşkil olunub. Tələbələrimiz beynəlxalq
animasiya festivallarında iştirak edib mükafatlar qazanıblar. Animasiya məktəbinin müəllimləri aşağıdakılardır: məktəbinin
direktoru Nəzrin Ağamalıyeva, animatorlar Aydan Həsənova, Daria Kashcheeva, Firəngiz Bağırova, Məhəmməd Zare,
Elçin Axundov və Firəngiz Qurbanova.
4) Mart və dekabrda biz iki bayram (Novruz
və Yeni İl) müsabiqələri təşkil etdik. Qaliblərə
“Azərbaycan animasiyası” kitabı hədiyyə olundu.
5) 3-cü ANİMAFİLM Festivalını təşkil etmək məqsədilə Toxum.org platformasının dəstəyilə
kraudfandinq kampaniyasına
başladıq. Uğurlu kampaniyaya 30 nəfər insan dəstək verdi.
6) May ayında animasiya filmləri və animasiya rolikləri istehsal etmək üçün biz ANIMAFILM Studio
yaratdıq. İl ərzində studiya “Evdə qal, Pomidor!” qısa
animasiya filmi və 3-cü ANİMAFİLM Festivalının treylerini
çəkdi. Studiyanın yeni layihəmiz olan “Aydın və Aydan”
animasiya seriyalı "Mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində rəqəmsal həllər” adlı startap müsabiqəsində 1-ci yerə layiq
görüldü. Müsabiqəni Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Kreativ Azərbaycan
portalı təşkil etmişdi. “Aydın və Aydan” layihəsi dekabrın 30-u Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin birinci
müavini və nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Anar Kərimova təqdim edildi.
7) Və nəhayət, 14-18 oktyabrda üçüncü Animafilm Beynəlxalq Animasiya Festivalını təşkil etdik. Festival ölkəmizdə
müharibə dövründə keçirilən yeganə oflayn mədəni tədbir idi. Festivalın mövzusu “Azərbaycan uşaqları” idi.
Bu dəfə 31 uşaqdan ibarət uşaq münsiflər heyəti formalaşdırıldı. Festival çərçivəsində 3 teatr vörkşopu (Ritual Mobil
Theater Laboratory), iki günlük stop motion animasiyası üzrə master-klaslar və animasiya filmlərinin onlayn nümayişləri
oldu. “Azərbaycan animasiyasının inkişafında verdiyi töhfəyə görə” “Qızıl qayıq” mükafatına “Meşəyə insan gəlir”
animasiya filminin müəllifi Hafiz Əkbərov layiq görüldü. Festivalda 13 beynəlxalq və yerli kateqoriyalar üzrə 15 qalib
seçilib mükafatlandırıldı. Festivalın nəticələri
KİV-də geniş işıqlandırıldı. Rəsmi YouTube səhifəmizdə
festivaldan video reportajlar yerləşdirilib. Bu il ANİMAFİLM Festivalına aşağıdakılar dəstək verdi: Azərbaycan Respublikasının
Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı, Çexiya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi, Fransanın
Azərbaycandakı səfirliyi, Azərbaycandakı Fransız İnstitutu, Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı, Avropa İttifaqının
Azərbaycandakı nümayəndəliyi, ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları İctimai Birliyi, MR Chemical şirkəti, Salaam Sinema,
“Mücrü” nəşriyyatı, “Çinar Yayımları” nəşriyyatı və Toxum.org kraudfandinq platforması. Bizə, həmçinin, həmişə olduğu
kimi, çoxsaylı dostlarımız və könüllülər də yardımçı oldu.
8) 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənablarına ünvanlanmış
açıq məktubu 280 nəfər
imzalayıb. Əfsuslar olsun, məktub cavabsız qalıb. Bu səbəbdən 2020-ci il dekabrın 3-də Prezidentə yeni məktub ünvanladıq.
Bu məktubda Azərbaycan animasiyasının əsas problemləri təsvir olunub.
9) Sentyabrın 25-i və dekabrın 2-si bizim təşəbbüsümüzlə Azərbaycan kino festivalları təşkilatçılarının iştirakıyla
iki onlayn görüş təşkil olundu. Görüşlərin məqsədi kino festivalları arasında əlaqələr, dostluq münasibətləri və
əməkdaşlıq yaratmaq idi. Görüşlərdə aşağıdakılar iştirak edirdilər: Bakı Beynəlxalq Qısa Filmlər Festivalı, Buktreyler
Festivalı, DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalı, Salaam Cinema platformasının “Invisible” Festivalı, Salam
Beynəlxalq Yeniyetmə Film Festivalı, Sevil Beynəlxalq Qadın Sənədli Film Festivalı, ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya
Festivalı.
10) Noyabrın 6-sı Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının Beynəlxalq Kino Məktəbinin tələbələri üçün Animafilm
Festivalının qaliblərinin filmləri nümayiş etdirildi.
11) Dekabrın 30-u Mədəniyyət Nazirliyinin Kinematoqrafiya şöbəsinin hazırladığı “Azərbaycan kinematoqrafiyasının
inkişaf Konsepsiyası”nın müzakirəsində iştirak etdik. Konsepsiya Prezident İlham Əliyevin 2019-cu il 1 mart tarixli
sərəncamına əsasən hazırlanır.
12) Dekabrın sonunda, “27qm” qalereyasının və Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin dəstəyilə
gözdən əlil uşaqlar üçün Yeni İl xeyriyyə aksiyası təşkil etdik.
Aksiyanın gedişində rəssam Olqa Yakubovskayanın 11 rəsm əsəri satıldı və bundan 600 AZN əldə olundu. Bu vəsait ilə Gəncə,
Balakən, Zərdab rayonlarında və Bakıda yaşayan 10 gözdən əlil uşağa Yeni İl hədiyyələri alınıb göndərildi.

Festival ANIMAFILM wishes you the brightest and most joyful impressions, inspiration, health and good luck in the new year!
Thank you for being with us all this time and supporting our events!
We would like to share with you the results of 2020, which has become a landmark for our festival and for Azerbaijani animation in general.
1) On January 20, with the support of Sheki Art Club
we held the event “Animafilm in Sheki”.
We also met with the Head of Sheki City Executive Power and discussed future cooperation.
2) On January 21, with the support of the Nizami Cinema Center, we held the second round table on the topic “The Future of Azerbaijan Animation”.
The participants of the round table, employees of private and state animation studios came to an agreement that in
the near future it is necessary to create a public association in the field of animation. Unfortunately, this idea
was not implemented in 2020.
3) In March we created ANIMAFILM School. The first classes were held offline, but with the beginning of quarantine,
classes were held via ZOOM. During the year, we did three courses on stop motion animation. Our students took part
in international festivals and received prizes. Our teachers were: school director Nazrin Aghamalieva and animators
Aydan Hasanova, Daria Kashcheeva, Firangiz Baghirova, Muhammad Zare, Elchin Akhundov and Frangiz Kurbanova.
4) In March we held two festive contests (for Novruz and for New Year). The winners of the contests received the book "Azerbaijan Animation" as a gift.
5) In March, with the support of the Toxum.org platform, we launched a crowdfunding campaign for the 3rd ANIMAFILM festival.
The successful campaign was supported by 30 people.
6) In May, we created ANIMAFILM Studio with the goal of producing our own animation films and videos. During the
year the studio made one small film "Stay at home, Tomato!"
and a trailer for the 3rd ANIMAFILM festival. A new
studio project, animated series for children "Aydin and Aydan" won first place in the start-up competition "Digital
solutions in the field of culture and creativity". The competition was announced by the Ministry of Culture of Azerbaijan
and the Creative Azerbaijan portal. On December 30, we presented the project “Aydin and Aydan” to the First Deputy and
Acting Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Anar Kerimov.
7) Finally, from 14 to 18 October, the 3rd ANIMAFILM International Animation Festival took place. The festival became
the only offline cultural event in our country during the war. The theme of the third festival was "Children of Azerbaijan".
A children's jury of 31 children was formed and three theater workshops (Ritual Mobil Theater Laboratory), a two-day master
class on stop motion animation and online screenings of animated films were organized. Hafiz Akperov, author of the cartoon
"A Man in the Forest", received the Golden Boat award for his contribution to the development of Azerbaijani animation.
15 winners were awarded in 13 international and local competitions. The results of the festival were widely covered
in the press. Video reports from the festival were published on the official YouTube channel. This year the ANIMAFILM festival
was supported by: The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Union of Film-makers, Embassy of
the Czech Republic to Azerbaijan, Embassy of France in Azerbaijan, French Institute in Azerbaijan, Annecy International
Animated Film Festival, Delegation of the European Union to Azerbaijan, US-Educated Azerbaijani Alumni Association,
MR Chemical LLC, Salaam Cinema, Mujru Publishing, Chinar Yayimlari, as well as numerous friends and volunteers.
8) An open letter to the President
of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, written in October 2019, was signed by 280 people. Unfortunately, the
letter remained unanswered. Therefore, in November 2020, we decided to send another letter, in which we outlined
important problems of national animation.
9) On September 25 and December 2, on our initiative, two online meetings were organized with the participation of
the organizers of Azerbaijani film festivals. The purpose of the meetings is to create friendship connections and
cooperation between film festivals in Azerbaijan. The participants of the meetings were: Baku International Film Festival,
DokuBaku International Documentary Film Festival, Booktrailer Festival, Salam International Youth Film Festival,
SEVIL International Woman Documentary Film Festival, Invisible Festival of Salaam Cinema platform, ANIMAFILM International Animation Festival.
10) On November 6, we organized a screening of the winning films
of the 3rd ANIMAFILM festival for students of the Film School at Azerbaijan Union of Film-makers.
11) On December 30, we participated in the discussion "Concept for the development of Cinema in Azerbaijan", which
is being written by the decree of President Ilham Aliyev dated March 1, 2019. The discussion was organized by the
Cinematography Department of the Ministry of Culture of Azerbaijan.
12) At the end of December, with the support of the 27qm gallery and the Azerbaijani society of the visually impaired,
we held a New Year's charity event for children with visual impairments. During the charity event, 11 paintings from
the “Eyebrows” series by Olga Yakubovskaya were sold and 600 AZN (around 350 USD) was raised. With these funds we
bought New Year's gifts for 10 children with visual impairments. These children live in the districts of Ganja,