Facebook Instagram VK YouTube YouTube
ANİMAFİLM festivalı 2022-ci ildə Sizə ən işıqlı və sevincli günlər, sağlam və uğurlu həyat arzulayır!
Bütün ötən günlər ərzində bizimlə olduğunuz üçün və bizim tədbirləri dəstəklədiyiniz üçün Sizə təşəkkür edirik.
Sizinlə festivalımız və bütövlükdə Azərbaycan animasiyası üçün əlamətdar olan 2021-ci ilin nəticələrini bölüşmək istərdik.
ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının 2021-ci il nəaliyyətləri
31 yanvar tarixində "Azərbaycan animasiyasının gələcəyi" adlı dəyirmi masa keçirilmişdir. Artıq ənənə halını almış dəyirmi masa üçüncü dəfədir ki, ANİMAFİLM Festivalı tərəfindən təşkil olunur. Onlayn olaraq təşkil edilən görüşdə Azanfilm, Azkinder, 3Dost, Harmony of Chaos və ANİMAFİLM animasiya studiyalarının nümayəndələri, rejissorlar, prodüserlər, animasiya rəssamları, animatorlar, ssenari müəllifləri, bəstəkarlar, animasiya müəllimləri və CGİ mütəxəssisləri iştirak etmişdir. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kinematoqrafiya şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənov görüşün xüsusi qonağı qismində iştirak etmişdir. R.Həsənov iştirakçılara ölkəmizdə aparılan yeni kino islahatlarından bəhs etmişdir. ANİMAFİLM Festivalının direktoru Rəşid Ağamalıyev iştirakçılara “Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası” (AAA) adlı İctimai Birliyin yaradılması haqqında məlumat verdi. O bildirdi ki, AAA-nın məqsədi milli animasiya sənayəsinin inkişafına töhfə vermək olacaqdır.
8 fevral tarixində ANİMAFİLM Festivalının rəsmi YouTube kanalında rejissor, rəssam, animator, ssenari müəllifi, Azərbaycan animasiyasına verdiyi töhfəyə görə “Qızıl qayıq” mükafatı laureatı (2019) Elçin Hami Axundovla geniş müsahibə yerləşdirildi.
8 aprel il tarixində ANİMAFİLM Festivalının təşəbbüsü ilə "Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası" (AAA) ictimai birliyinin yaradılması ilə bağlı görüş keçirilmişdir. Onlayn görüşdə animasiya studiyalarının təmsilçiləri, animasiya peşəkarları, animasiya həvəskarları AAA-nın qurulmasında iştirak etməyə maraqlarını ifadə etdilər. Görüşdə Mədəniyyət Nazirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq və İnnovativ İnkişaf şöbəsinin Beynəlxalq Layihələr və İnnovasiyalar sektorunun müdiri Ramil Abbəkirov iştirak etmişdir. O, qeyri-hökumət təşkilatlarının əhəmiyyəti və onların cəmiyyətə və mədəniyyətə fayda verə biləcəyi haqqında söhbət açmışdır. R.Abbəkirov həmçinin animasiya sənayəsinin perspektivi haqqında da geniş məlumat vermişdir.
14-19 iyun tarixləırində ANİMAFİLM komandası dünyanın ən böyük və ən qədim animasiya festivalı olan Fransanın Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalında təmsil olundu. Animasiya kinosunun “Oskar”ı sayılan Annecy festivalında Azərbaycanı ANİMAFİLM-in direktoru Rəşid Ağamalıyev, III ANİMAFİLM festivalının qalibi Fidan Axundova və rejissor Durna Səfərova təmsil etdi. Fidan Axundovanın Fransaya səfəri və MIFA akkreditasiyası onun ötənilki ANİMAFİLM festivalının "Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi" mükafatını qazanması sayəsində mümkün oldu. Xatırladaq ki, həmin mükafatın sponsorları məhz Azərbaycandakı Fransız İnstitutu (IFA), Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı olmuşdur.
22-27 iyun tarixlərində ANİMAFİLM komandası mərkəzi Avropanın ən böyük animasiya festivalı olan Çexiyanın ANİFİLM Beynəlxalq Animasiya Filmləri Festivalında təmsil olundu.
26 iyul tarixində ANİMAFİLM Studiyası tərəfindən hazırlanmış “Sara, hara?” iki bölümlü animasiya filmi YouTube-da nümayiş edildi. Rejissor və prodüser Vəfa Əli, icraçı prodüser Rəşid Ağamalıyev, rəssam Nəzrin Ağamalıyeva, animatorlar Mehdi Khorushy və Maryam Rouhbakhsh, bəstəkar Ramin Kuliev, redaktor Günel Eminli. Film Bakıdakı İsveçrə Əməkdaşlıq Təşkilatının dəstəyi ilə hazırlanıb.
25 avqust tarixində ANİMAFİLM Studiyası tərəfindən hazırlanmış IV ANİMAFİLM Festivalının treyleri sosial şəbəkələrdə yerləşdirildi. Treyler Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kreativ Azərbaycan Platformasının dəstəyi ilə çəkilmişdir. Rejissor və rəssam Hasan Pastacı, rəssam Nəzrin Ağamalıyeva, bəstəkar Ramin Kuliev, prodüser Rəşid Ağamalıyev.
3-7 sentyabr tarixində canlı formatda IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib. Festivalda beş gün ərzində 40 ölkədən 200-ə yaxın uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş müxtəlif animasiya filmləri nümayiş etdirildi. Festivalın builki mövzusu “Əlillik” idi. Gənc animasiya həvəskarlarını nəzərdə tutan və Azərbaycan animasiya sənətinin inkişafını təşviq edən müxtəlif vörkşoplar, o cümlədən Məsud Pənahinin ustad dərsi, Olivier Catherinin kino və animasiya prodüserləri üçün masterklası və Nik Phelps və Nancy Denney-Phelps tərəfindən bəstəkarlar və səs rejissorları üçün seminar baş tutdu. IV ANİMAFİLM festivalında beynəlxalq münsiflər heyətinin tərkibi Məsud Pənahi (Azərbaycan), Olivier Catherin (Fransa), Nancy Denney-Phelps və Nik Phelps (Belçika), Mariam Kandelaki (Gürcüstan), İradə Bağırzadə (Azərbaycan), Piotr Kardas (Polşa), Mehdi Khorushy və Maryam Rouhbakhsh (İran) kimi peşəkarlardan ibarət olub. Nancy Denney-Phelps münsiflər heyətinin sədri idi. Ənənəvi olaraq bu il də festivalın uşaq münsifləri də fəaliyyət göstərirdi. 18 üzvdən ibarət olan bu heyət festival müddətində maarifləndirici və əyləncəli uşaq proqramında iştirak etdikdən sonra “Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” və “Uşaqlar tərəfindən çəkilmiş ən yaxşı animasiya filmi” kateqoriyalar üzrə iki qalib seçdilər. Sentyabrın 7-də ANİMAFİLM festivalının bağlanış mərasimində qaliblər elan olundu. Bu il “Azərbaycan animasiyasına verdiyi töhfəyə görə” təsvir rejissoru Ramiz Ağayev festivalın “Qızıl qayıq” mükafatına layiq görüldü. Bu il ANİMAFİLM Festivalına aşağıdakılar dəstək verdi: Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı, Kreativ Azərbaycan portalı, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi, Azərbaycandakı Fransız İnstitutu, Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı, Salaam Sinema, “Hadigro” şirkəti, “Mr Chemical” şirkəti, ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları İctimai Birliyi, Çexiya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi, YARAT Müasir İncəsənət Məkanı, Polşa Respublikasının Bakıdakı səfirliyi, “Ritual Mobil Theater Laboratory” teatr platforması, “Seni” şirkəti, “Kekalove Adaptive Fashion”.
25 oktyabr tarixində “Animation World Network” adlı dünyanın ən böyük animasiya portalında IV ANİMAFİLM Festivalı haqqında geniş məqalə dərc olundu.
Noyabrda “БАКУ” jurnalının № 86 saylı buraxılışında ANİMAFİLM Festivalının direktoru Rəşid Ağamalıyevшт fəaliyyəti haqqında geniş müsahibəsi dərc olunub.
8-12 noyabr tarixlərində ANİMAFİLM Festivalının və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan iştirakçıları Tbilisidə “Animated Film Project Pitching” vörkşopuda təmsil olundu. Firəngiz Bağırova və Leyli Salayevanın “Sonuncu lələk” layihəsi vorkşopun qalibi olmuşdur və onlara 2022-ci ildə Fontevroda (Fransa) bir aylıq rezidensiya proqramında iştirak etmək hüququ qazandırıb. Vorkşop artıq 7-ci dəfədir ki, Saqanima Gürcüstan Animasiya Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunur.
23-25 noyabr tarixlərində IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının Şəkidə əks-sədası tədbiri Şəki "ASAN xidmət" mərkəzində keçirilmişdir. “ANİMAFİLM Şəkidə” tədbirində üç gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş ən maraqlı yerli və xarici animasiya filmləri təqdim edilib. Tədbir zamanı ən yaxşı filmləri seçmək imkanı tamaşaçıların öhdəsinə buraxılmışdır. Həmçinin, tədbirində Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi, məşhur animasiya rejissoru Elçin Hami Axundovun uşaqlar üçün “Kağızdan Şaxta Baba düzəlt” adlı ustad dərsi təşkil olunmuşdur. Tədbirin son günündə ANİMAFİLM Festivalının direktoru Rəşid Ağamalıyev Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, növbəti il keçiriləcək V ANİMAFİLM Festivalının da məhz Şəkidə keçirilməsi planlaşdırılır..
28 noyabr tarixində ANİMAFİLM School təşəbbüsü və Enteskedu platformasının dəstəyi ilə uşaqlar üçün stop motion animasiya vorkşopu təşkil olundu. Müəllim İmran Xəlilov ANİMAFİLM məktəbinin tələbələrinə plastilin texnikalarını izah edərək, peşəkar stop motion Dragonframe proqramında və foto kamerada işləməyi öyrətmişdir.
3 dekabr Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər günündə elan olundu ki, IV ANİMAFİLM Festivalı ərzində bilet satışından əldə olunan gəlirin məbləği 550 AZN təşkil etmişdir. Bu məbləğ Sumqayıt şəhərində yaşayan üç yaşlı Raulun müalicəsi üçün istifadə olunmuşdur.
Dekabrın 10 ANİMAFİLM School və AZOPÇU platforması tərəfindən təşkil olunan “Stop Motion” bir aylıq intensiv kursu bitmişdir. Kurs çərçivəsində türk animator Hasan Pastacı regionlarda yaşayan 8-16 yaşlı uşaqlar üçün stop motion animasiyasının əsaslarını öyrətmişdir.
12 dekabr tarixində ANİMAFİLM Festivalının rəsmi YouTube kanalında təsvir rejissoru, Azərbaycan animasiyasına verdiyi töhfəyə görə “Qızıl qayıq” mükafatı laureatı (2021) Ramiz Ağayev ilə geniş müsahibə yerləşdirildi.
17 dekabr tarixində Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının Kino Evində “Naməlum Azərbaycan animasiyası” adlı animasiya film gecəsi baş tutub. Tədbirdə ANİMAFİLM Festivalının təşkilatçıları və ANİAMFİLM Məktəbinin tələbələri iştirak etdilər. Həmçinin, “Azərbaycan animasiyası” kitabı təqdim olunub.

On January 31, a round table entitled "The Future of Azerbaijani Animation" was held. The round table, which has already become a tradition, was organized by the ANIMAFILM Festival for the third time. Representatives of Azanfilm, Azkinder, 3Dost, Harmony of Chaos and ANIMAFILM animation studios, directors, producers, animation artists, animators, screenwriters, composers, animation teachers and CGI specialists took part in the online meeting. Head of the Cinema Department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan Rufat Hasanov attended the meeting as a special guest. R. Hasanov told the participants about the new film reforms carried out in our country. Director of ANIMAFILM Festival Rashid Aghamaliyev informed the participants about the establishment of the "Azerbaijani Animation Association" (AAA) NGO. He said that the purpose of the AAA will be to contribute to the development of the national animation industry.
On February 8, an extensive interview with Elchin Hami Akhundov, director, artist, animator, screenwriter, winner of the Golden Boat Award (2019) for his contribution to Azerbaijani animation was published on the official YouTube channel of the ANIMAFILM Festival.
On April 8, on the initiative of the ANIMAFILM Festival, a meeting was held on the establishment of the "Azerbaijan Animation Association" (AAA) NGO. At the online meeting, representatives of animation studios, animation professionals, animation enthusiasts expressed interest in participating in the establishment of AAA. The meeting was attended by Ramil Abbakirov, Head of International Projects and Innovations at the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. He spoke about the importance of non-governmental organizations and how they can benefit society and culture. R. Abbakirov also gave detailed information about the prospects of animation industry.
On June 14-19, the ANIMAFILM team was represented at the Annecy International Animation Film Festival in France, the world's largest and oldest animation festival. Azerbaijan was represented at the Annecy International Animation Film Festival by ANIMAFILM Director Rashid Agamaliyev, III ANIMAFILM Festival winner Fidan Akhundova and animation director Durna Safarova. Fidan Akhundova's visit to France and MIFA accreditation were made possible by her winning the "Best Azerbaijani Short Animated Film" award at last year's ANIMAFILM festival. It should be noted that the sponsors of the award were the French Institute in Azerbaijan (IFA), the French Embassy in Azerbaijan and the Annecy International Animation Film Festival.
On June 22-27, the ANIMAFILM team was represented at the ANIFILM International Festival of Animated Films in Liberec (Czech Republic), the largest animation festival in central Europe.
On July 26 the two-series animated film "Where is Sarah?" by ANIMAFILM Studio was streamed on YouTube. Director and producer Vafa Ali, executive producer Rashid Aghamaliyev, artist Nazrin Aghamaliyeva, animators Mehdi Khorushy and Maryam Rouhbakhsh, composer Ramin Kuliev, editor Gunel Eminli. The film was made with the support of the Swiss Cooperation Office in Baku.
On August 25, the trailer of the IV ANIMAFILM Festival prepared by ANIMAFILM Studio was posted on social networks. The trailer was made with the support of the Creative Azerbaijan Platform of the Ministry of Culture of Azerbaijan. Director and designer Hasan Pastaci, designer Nazrin Aghamaliyeva, composer Ramin Kuliev, producer Rashid Aghamaliyev.
On September 3-7 the 4th ANIMAFILM International Animation Festival was held offline. During the five
days of the festival, about 200 various animated films from 40 countries for children and adults were shown.
This year's theme of the festival was "Disability". Various workshops were held for young animation enthusiasts
and promoting the development of Azerbaijani animation, including the master class by Masud Panachi, a master
class by Olivier Catherine for film and animation producers, and a workshop for composers and sound designers by
Nick Phelps and Nancy Denney-Phelps. The jury of IV ANIMAFILM Festival included Masud Panachi, Irada Baghirzade (Azerbaijan), Olivier Catherine (France), Nancy Danny-Phelps and Nick Phelps (Belgium), Mariam Kandelaki (Georgia), Piotr Kardas (Poland), Mehdi Khorushy and Maryam Rouhbakhsh (Iran). The head of the Jury was Nancy Danny-Phelps.
Traditionally, this year the festival also had a children's jury. The 18-member children’s jury selected two winners
in the categories of "Best Short Animated Film for Children" and "Best Short Animated Film Made by Children" after
participating in an educational and entertaining children's program during the festival.
The winners were announced at the closing
ceremony of the ANIMAFILM festival on September 7. This year, Ramiz Aghayev, the cinematographer, was awarded the
"Golden Boat" prize "For his contribution to Azerbaijani animation". This year's ANIMAFILM Festival was supported
by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Union of Film-makers, Creative Azerbaijan
Portal, Embassy of France in Azerbaijan, French Institute in Azerbaijan, Annecy International Animated Film Festival,
Salaam Cinema, Hadigro company, MR Chemical LLC, US-Educated Azerbaijani Alumni Association, Embassy of the Czech
Republic to Azerbaijan, YARAT Contemporary Art Space, Embassy of the Republic of Poland in Baku, Ritual Mobil Theater
Labaratory platform, Seni company and Kekalove Adaptive Fashion company.
On October 25, the Animation World Network, the world's largest animation portal, published an extensive article about the IV ANIMAFILM Festival.
An interview with Rashid Aghamaliyev, the director of the ANIMAFILM Festival, was published in the 86th issue of BAKU magazine in November.
On November 8-12, on the initiative of the ANIMAFILM Festival and the Ministry of Culture of the Republic of
Azerbaijan, Azerbaijani participants were represented at the Animated Film Project Pitching workshop in Tbilisi.
Firangiz Bagirova and Leyli Salayeva's Last Feather project won the workshop, which grants them with one-month
Residency Program in Fontevraud (France) in 2022. This is the 7th time that the workshop has been organized by the
Saqanima Georgian Animation Association.
On November 23-25, the Echo of the IV ANIMAFILM International Animation Festival was held at the "ASAN Service"
center in Sheki. The most interesting local and foreign animated films made for children and adults were presented
at the "ANIMAFILM in Sheki" event in those three days. During the event, the audience was given the opportunity
to choose the best films. Also, "Make Santa Claus from paper" workshop by Elchin Hami Akhundov, an honored cultural
worker of Azerbaijan, famous animation director, was organized for children at the event. On the last day of the
event Rashid Aghamaliyev, Director of ANIMAFILM Festival, thanked the Ministry of Culture of the Republic of
Azerbaijan and Sheki City Executive Power for their support and noted that the 5th ANIMAFILM Festival will be held in Sheki next year.
On November 28 a stop motion animation workshop for children was
organized on the initiative of ANIMAFILM School and with the support of the Enteskedu platform. Teacher Imran Khalilov
xplained stop motion clay techniques to the students of ANIMAFILM school and taught them to work with professional
stop motion Dragonframe software and a photo camera.
On December 3, the International Day of Persons with Disabilities, it was announced that the amount of ticket
sales during the IV ANIMAFILM Festival was 550 AZN. This amount was used in treatment of three-year-old Raul, who lives in Sumgayit.
On December 10, the one-month intensive Stop Motion course organized by ANIMAFILM School and AZOPÇU platform ended.
During the course, Turkish animator Hasan Pastaci taught the basics of stop motion animation for children aged 8-16 living in the regions.
On December 12, the official YouTube channel of the ANIMAFILM International Animation Festival hosted an extensive interview with Ramiz Aghayev, a film director and winner of the Golden Boat Award (2021) for his contribution to Azerbaijani animation.
On December 17 a screening of animated films Unknown Azerbaijani animation took place at the Cinema House of the Azerbaijan Union of Film-makers.
The event was attended by the organizers of the ANIMAFILM Festival and students of the ANIMAFILM School. The book "Azerbaijani animation" was also presented.